TBC HOME   SCHEDULE   STAFF   MINISTRIES   CALENDAR   NEWSLETTERS   GALLERY   DIRECTORY   RELATED LINKS   ABOUT US   CONTACT US

Church Committees -- October 2017 thru October 2018

(* indicates committee chairperson where appropriate)



AWANA COMMANDERS Rachel Jones
BAPTISMAL COMMITTEE 1. Danny Sanders
2. Randy Blankinship
BROTHERHOOD COMMITTEE 1. Jimmy Carter
2. Kevin Harris
3. Jim Quillen
BUDGET & FINANCE COMMITTEE 1. Zack Ratcliff*
2. Gil Farmer
3. Bill Stodghill
4. Rick Merryman
5. Randy Blankinship
6. Patti Shaefer
7. Ray Shaver
BUILDING & GROUNDS MAINTENANCE COMMITTEE 1. Danny Sanders*
2. Ray Shaver
3. Brent Montgomery
4. Mike Iarocci
5. David Cline
CHURCH CLERK Jackie Cobb
COUNTING COMMITTEE 1. Gil Farmer*
2. Beverly Thompson
3. Jackie Cobb
4. Jimmy Carter
5. Harlan Conley
6. Phillip Farmer
7. Maeola Hughes
FALL FESTIVAL COMMITTEE 1. Roger & Tammye Beck
2. Jeffrey & Bethany Herron
3. Rachel Jones
4. Jill Iarocci
FELLOWSHIP HALL DECORATING Hazel Walker
FLOWERS IN HALL & SANCTUARY Rachel Brown
FOOD & FELLOWSHIP COMMITTEE Wednesday Nite Cafe
Team 1 - Leslie Perenich
Team 2 - Sandy Sammons
Team 3 - vacant
Team 4 - Vacant
SPECIAL DINNERS 1. Jan Ezell
2. Lisa Conley
3. Beverly Carter
4. Sandy Sammons
5. Karen Merryman
Sunday Breakfast Earl Elwood
MINISTRY MEALS 1. Wiebua Hardeman
2. Maeola Hughes
3. Gail O'Neill
4. Beverly Carter
5. Tammye Beck
6. Jan Ezell
7. Lisa Conley
GOOD SAMARITAN REPRESENTATIVE 1. Gail O'Neill
2. Martha Whitfield
LIBRARY COMMITTEE Kay Nelms
NEWSLETTER Linda Weaver
NOMINATING COMMITTEE 1. Harold Willis
2. Beverly Carter
3. Jackie Cobb
4. Jeffrey & Bethany Herron
5. Jill Iarocci
OUTREACH MINISTRY 1. Gail O'Neill*
2. Beverly Carter
3. Gil Farmer
4. Bethany Herron
PERSONNEL COMMITTEE 1. Cody Jones*
2. Bill Kendall
3. Robert Craig
4. Dee Reed
5. Melanie Harris
6. Gale Williams
PUBLICITY COMMITTEE 1. David Walker*
2. LaVerne Walker
3. Cheryl Norton
SUNDAY SCHOOL DIRECTOR Harold Willis
SUNDAY SCHOOL DIRECTOR FOR CHILDREN Beverly Carter
SUNDAY SCHOOL SECRETARY Beverly Thompson
CHURCH TREASURER 1. Jim Rismiller
2. Asst Treasurer/Financial Secretary - Gil Farmer
USHER COMMITTEE 1. Harlan Conley
VAN MINISTRY Phillip Bell
WELCOME BASKET (New Members) 1. Rachel Henderson
2. Beverly Carter
3. Jackie Cobb
WOMEN'S MINISTRY WOM - Tammye Beck
Ladies' Tea - Tammye Beck & Darcey Sanders
Bible Study - Beverly Carter